The DE2E3KY222MA3BM02 is a Safety Standard Certified Ceramic Capacitor.
Parametrics
DE2E3KY222MA3BM02 absolute maximum ratings: (1)AC Rated Voltage(Vac): 250V; (2)Temp. Char. : E; (3)Capacitance (pF): 2200 ±20%; (4)Body Dia. D(mm): 8 max.; (5)Lead Spacing F(mm): 7.5; (6)Body Thickness T(mm): 5.0 max.; (7)Lead Package Long Bulk: A3B; (8)Lead Package Short Bulk: B3B; (9)Lead Package Taping (1): N3A.
Features
DE2E3KY222MA3BM02 features: (1)Compact size; diameter 25% less than Type KH; (2)Operating temperature range guaranteed up to 125; (3)degrees (UL: 85 deg.); (4)Dielectric strength:AC2000V (for lead spacing F=5mm); AC2600V (for lead spacing F=7.5mm); (5)Class X1/Y2 capacitors certified by UL/CSA/VDE/BSI/SEMKO/DEMKO/FIMKO/NEMKO/ESTI/; (6)NSW.; (7)Coated with flame-retardant epoxy resin(conforming to UL94V-0 standard).; (8)Cl=900ppm max., Br=900ppm max. and Cl+Br=1500ppm max.; (9)Taping available for automatic insertion.
Diagrams
DE2E3KY222MA3BM02 diagram
Image Part No Mfg Description Data Sheet Download Pricing
Quantity
DE2E3KY222MA3BM02
DE2E3KY222MA3BM02
Murata
Ceramic Disc Capacitors 0.0022uF 250 Volts 0.2
Data Sheet
Quantity
DE2E3KH102MA3B
DE2E3KH102MA3B
Murata
Ceramic Disc Capacitors Class X1 Y2 1000pF 250Vac E 20%
Data Sheet
DE2E3KH102MC3B
DE2E3KH102MC3B
Ceramic Disc Capacitors .25LS 1000PF 250VAC 20%
DE2E3KH102MEBB
DE2E3KH102MEBB
DE2E3KH102MN3A
DE2E3KH102MN3A
DE2E3KH152MA3B
DE2E3KH152MA3B
Ceramic Disc Capacitors Class X1 Y2 1500pF 250Vac E 20%
DE2E3KH152MB3B
DE2E3KH152MB3B
Ceramic Disc Capacitors 0.0015uF 250 Volts 0.2